HETMANY ROZDANE!

Podczas ceremonii otwarcia mistrzostw Polski odbyła się również ENEA Gala Hetmanów.

Gala Hetmanów to 11 kategorii. Laureaci, którzy odebrali statuetki to najlepsi ambasadorzy szachów w Polsce. Ich działalność, sukcesy, wkład w rozwój i popularyzację szachów to tylko niektóre elementy, które sprawiły, że to właśnie im kapituła przyznała główne nagrody środowiska szachowego w Polsce.

Zawodnikiem roku został Jan-Krzysztof Duda, który w 2017 roku potwierdził swoje wysokie aspiracje i dołączył do elitarnego grona graczy z rankingiem powyżej 2700. Był ważnym ogniwem drużyny, która zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostwa Świata. Zajął drugie miejsce na mistrzostwach Europy w szachach szybkich (w Katowicach) oraz wywalczył brązowy medal za wynik indywidualny na Drużynowych Mistrzostwach Europy (Hersonissos).

Tytuł Zawodniczki roku otrzymała Monika Soćko. Monika od wielu lat jest liderką polskiej kadry, czego potwierdzeniem jest ósmy złoty medal na Budimex Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet w 2017 roku.

Laureatem w kategorii Trener roku został Kamil Mitoń. Polski Związek Szachowy doceniając jego warsztat w 2017 powierzył mu nową funkcję- wystąpił w roli kapitana reprezentacji mężczyzn i był jednym z ojców sukcesu, jakim był brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata.

Hetman w kategorii Sędzia roku zdobyła osoba, która łączy wszystkie cechy dobrego arbitra: bezstronność, kompetencję, pracowitość oraz umiejętność sprawiedliwego rozwiązywania wszelkich sporów. Kapituła przyznała tę statuetkę Magdalenie Judek, która również pełni funkcję sędziego głównego podczas Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet.

Odkąd w 2017 roku marka Lotto został sponsorem Kadry Narodowej, polskie szachy odniosły ciąg historycznych sukcesów. Bez tej marki zawodnicy Kadry Narodowej w szachach mogliby nie mieć Radości z Wygrywania, dlatego to właśnie marka Lotto została Sponsorem roku.

W kategorii Organizator roku kapituła musiała podjąć niezwykle trudną decyzję, ostatecznie hetman trafił w ręce organizatora, który z wielkim rozmachem przeprowadził największą w historii Polski i Europejskiej Unii Szachowej imprezę, czyli Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Organizatorem tym jest Śląski Związek Szachowy. Statuetkę z rąk Tomasza Sielickiego odebrali Andrzej Matusiak – prezes Śląskiego Związku Szachowego i Łukasz Turlej – dyrektor Mistrzostw Europy.

Nagroda dla Klubu roku powędrowała do Wasko GKS HETMAN Katowice. Wyniki sportowe, mówią same za siebie – szachowy hat-trick czyli trzecie kolejne Drużynowe Mistrzostwo Polski, wywalczone ze 100% wynikiem przeszły do historii Polskich szachów.

Hetman w kategorii Dziennikarz roku otrzymał Piotr Nguyen, który przy wykorzystaniu social mediów zbudował społeczność zaangażowanych czytelników. Dzięki Niemu portal infoszach.pl stał się jednym z wiodących źródeł informacji dla szachistów z całego kraju.

Dobry nauczyciel musi mieć powołanie, by móc przekazywać wiedzę uczniom. Bardzo dobry trener jest zaangażowany w swoją pracę każdego dnia i poświęca wolny czas ku samodoskonaleniu. Kapituła doceniła wielką postać polskich szachów przyznając statuetkę Nauczyciela roku Andrzejowi Modzelanowi.

W następnej kategorii kapituła przyznała dwa wyróżnienia. Polski Związek Szachowy w specjalny sposób uhonorował osobę, która dla szachów zrobiła naprawdę wielkie rzeczy. W sercu śląska bije szachowe serce, największe imprezy w Polsce i Europie odbywają się w hali legendarnego Spodka. Osoba ta wspiera promocję szachów, a szachy wspierają hasło Katowic: Smart City. Nagrodę specjalną otrzymał Pan Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice za współorganizację Mistrzostw Europy. Statuetkę z rąk ministra Andrzeja Dery w imieniu laureata odebrała Pani Ewelina Kajzerek Pełnomocnik Prezydenta ds. imprez.

Drugą nagrodę specjalną otrzymali wybitni ambasadorzy polskich szachów, którzy w czerwcu 2017 roku dokonali rzeczy historycznej. Debiutując w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku zdobyli brązowy medal – Reprezentacja Polski mężczyzn w składzie: Radosław Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Grzegorz Gajewski oraz Mateusz Bartel. Panowie odebrali nagrodę z rąk Prezesa firmy Enea Pana Mirosława Kowalika.

Hetmana za Całokształt działalności dostała Pani Hanna Ereńska-Radzewska. Najwięcej radości polskim kibicom dała w 1980 roku, kiedy to na Olimpiadzie Szachowej na Malcie była najlepszą polską zawodniczką drużyny, która zdobyła sensacyjny brązowy medal. Do jej sukcesów należy także 5 złotych medali indywidualnych mistrzostw Polski. Wysoka kultura osobista oraz duży szacunek jakim cieszy się ta osoba w środowisku szachowym, spowodowała, że Polski Związek Szachowy postanowił powierzyć jej funkcję przewodniczącej Komisji Etyki.

Wszystkim laureatem serdecznie gratulujemy.