LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski

 

Tegoroczne LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski będą najsilniejszymi mistrzostwami w historii.

→ średni ranking zawodników – 2630

→ pierwszy raz w historii zagra dwóch zawodników legitymujących się rankingiem ponad 2700

→ pierwszy raz wszyscy uczestnicy mistrzostw posiadają tytuł arcymistrza

Ostatni rok był bardzo udany dla polskich szachistów, dlatego ciężko wskazać jednego faworyta. Na pewno dwoma głównymi kandydatami do tytułu są arcymistrz Radosław Wojtaszek i arcymistrz Jan-Krzysztof Duda.

Wojtaszek m.in. w lipcu 2017 roku wygrał bardzo prestiżowy turniej w Dortmundzie a w marcu 2018 w Batumi został po raz drugi w karierze wicemistrzem Europy.

Duda wszedł do elitarnego grona zawodników 2700+ i w grudniu 2017 stanął na drugim stopniu podium Mistrzostw Europy w szachach szybkich rozgrywanych w Katowicach.

Poza tą dwójką nie należy zapominać o broniącym tytułu Kacprze Piorunie, który razem z Wojtaszkiem i Dudą oraz Grzegorzem Gajewskim i Mateuszem Bartlem zdobyli w lipcu 2017 roku historyczny brązowy medal na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku.

Na liście startowej znajdują się również arcymistrz Michał Krasenkow i Bartosz Soćko, dwaj doświadczeni arcymistrzowie, którzy mają na swoim koncie kilka medali mistrzostw Polski.

Grono finalistów zamykają Aleksander Miśta – czwarty zawodnik zeszłorocznych finałów, Jacek Tomczak – srebrny medalista poprzednich mistrzostw oraz Daniel Sadzikowski.